PITy 2015 Program

Tagi

pit 2015 dla emerytów i rencistów

program pity 2015 do rozliczania dodatkowych dochodów emerytów

wypełnianie deklaracji w pity 2015 program przez rencistów

rozliczenie pit 2015 przez osoby starsze

odliczanie ulg przez emerytów i rencistów w program do wypełniania pitów 2015

szybkie obliczenie podatku w program do pit 2015

 

druk pit 37 06

 

Rozliczenie PIT 2015 emerytów i rencistów.

 

Rozliczenie pit 2015 jest obowiązkiem praktycznie każdego. Nie każdy potrafi sobie jednak z tym poradzić. Dla wielu, rozliczenie z fiskusem jest niebywale trudne i skomplikowane. Dzięki pity 2015 program, rozliczenie pit 2015 nie powinno martwić już żadnego podatnika. Istnieje jednak pewna grupa ludzi, o których nie wiadomo, jak i czy w ogóle powinni się rozliczać. Są to mianowicie emeryci oraz renciści.

 

Każdy emeryt, czy rencista, który nie wie, czy musi wykonać rozliczenie podatkowe, powinien wiedzieć, że do ich rozliczania z fiskusem są zobowiązane organy rentowe, które wypłacają podatnikom emerytury bądź renty. Należy jednak też pamiętać, że jeżeli emeryt lub rencista chce korzystać z ulg lub odliczeń, musi sam złożyć deklarację pit 2015.

 

emeryci pity 2015

Rozliczenie pit emerytów i rencistów.

 

Rozliczenie pity 2015 za emerytów i rencistów wykonuje zakład ubezpieczeń społecznych lub kasa rolniczego ubezpieczenia społecznego. Organy rentowe powinny przygotować roczne obliczenie podatku albo informacje o uzyskanych dochodach – PIT-40A/11A za 2015 rok i przesłać je podatnikowi a także odpowiedniemu organowi podatkowemu do 28 lutego. Organy rentowe wypełniają tutaj albo roczne obliczenie podatku – PIT-40A lub też informację o dochodach, które zostały uzyskane od organu rentowego. To PIT-11A. Informacje o dochodach są sporządzane podatnikom, którym nie wykonują rocznego rozliczenie podatku oraz tym podatnikom, którym wypłacają świadczenie zwolnione z PIT na podstawie art. 21ust.1pkt.2, 75, 100 ustawy o PIT.

 

Każdy emeryt czy rencista powinien wiedzieć, że jeżeli nie posiada źródła dochodu, otrzymuje tylko emeryturę bądź rentę, rozliczy się za niego ZUS czy KRUS. Trzeba bowiem wiedzieć, że organy rentowe muszą, jako płatnicy, pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych przez te organy rent, emerytur, świadczeń przedemerytalnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych, a także rent socjalnych. Każdy rencista czy emeryt otrzymuje od organu rentowego świadczenie pieniężne, pomniejszone o zaliczki na podatek dochodowy, która jest jego dochodem. Płatnikiem jest w tym przypadku organ podatkowy, który w ciągu roku zajmuje się odprowadzaniem zaliczki na podatek. ZUS nie zawsze jednak rozlicza emeryta lub rencistę. Warunkiem, który uprawnia do rozliczenia przez ZUS dochodów emeryta, jakie były wypłacane w formie emerytury za cały poprzedni rok, jest złożenie pewnego oświadczenia, w którym jest zawarty konkretny termin. Emeryt, rencista powinien złożyć do 10 stycznia następnego, po podatkowym roku oświadczenie, że chce, aby organ podatkowy dokonał za niego rozliczenia podatku. Organ podatkowy może rozliczyć emeryta bądź rencistę, jeżeli w takim oświadczenie znajdzie się informacja że emeryt, rencista nie ma żadnych dochodów, oprócz świadczeń z organu rentowego. Nie może także korzystać z odliczeń, z łącznego opodatkowania.

 

Emeryt czy rencista może także uwzględnić w rozliczaniu pity 2015 różne ulgi i odliczenia. Wtedy należy wpisać w PIT-37 kwotę tej ulgi a także dane z PIT-40A. Podatnik, pobierający świadczenia od organów rentowych musi także uwzględnić w rozliczeniu swoje dodatkowe dochody, na przykład z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Tak jak zwykły podatnik, emeryt czy rencista, muszą się rozliczyć na druku PIT-36.

 

Jak widać, emeryci i renciści właściwie nie muszą rozliczać się samodzielnie. Jednak niektórych przypadkach jest to konieczne. Program do pit 2015 jest nowoczesny, lecz zarazem bardzo przyjazny dla wszystkich. Program pity 2015 pomoże wszystkim emerytom i rencistom, którzy są zmuszeni do rozliczenia się z fiskusem.