Zanim bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową, to Ty przede wszystkim musisz oszacować na jaką miesięczną ratę Cię stać. Banki przy udzielaniu kredytów biorą pod uwagę wiele czynników, nie tylko wysokość miesięcznych dochodów. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak bank sprawdza zdolność kredytową!
Historia kredytowa
Historia kredytowa to przede wszystkim bazy BIK. Wiedz o tym, że zarówno brak jakichkolwiek obciążeń płaconych na czas, jak i nadmierna ilość zapytań o kredyty figurujące w bazie BIK jest niekorzystna. Absolutnie niedopuszczalne dla banków jest zaciąganie chwilówek. Nikomu nie trzeba tłumaczyć chyba, że chwilówki to po prostu lichwa i sięgają po nie osoby w pętli lub w bardzo złej sytuacji, które nie mogą liczyć na kredyt bankowy.
Na co jeszcze zwraca uwagę bank?
Banki sprawdzą też:
- Twój stan cywilny
- wykształcenie
- ilość lat pracy
Będą chciały wiedzieć, czy posiadasz jakieś dobra materialne i nieruchomości – samochód, działkę, mieszkanie własnościowe czy spółdzielcze. Oprócz tego konieczne będzie
- okazanie dokumentu tożsamości
- poprawne wypełnienie wniosku kredytowego
- załączenie wymaganych dokumentów, np. zaświadczenia o dochodzie
Jaki dochód miesięczny i jaka umowa o pracę?
Banki coraz częściej honorują umowy zlecenia – wszystko zależy od kwoty miesięcznych wpływów na konto i tego, jak długo mamy umowę-zlecenia. Oczywiście najbardziej pożądaną umową jest tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony z przychodem powyżej 3 tysięcy złotych netto. Duże znaczenie ma to, czy mamy z małżonkiem wspólność majątkową i czy prowadzimy biznes oraz jakiego jest on rodzaju. Musisz też wiedzieć, że banki niechętnie przyznają kredyty osobom, które są zatrudnione przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ kapitał takiej spółki jest na ogół niewielki, a w razie zamknięcia firmy za powstałe długi prezes spółki nie odpowiada całym swoim majątkiem, ale tylko do kwoty wniesionego kapitału. Dla Ciebie, jako pracownika może to oznaczać, że zostaniesz bez pieniędzy.