Udział w systemie franczyzowym może przynieść wymierne korzyści dla rozwoju firmy. Dla wielu przedsiębiorców stanowi to szansę zaistnienia na rynku. Jakie są jednak wymagania finansowe dla franczyzobiorcy? Odpowiedź na to pytanie będzie przedmiotem naszego artykułu.
Plan finansowy dla franczyzobiorcy
Kupno franczyzy może być doskonałym sposobem na rozpoczęcie własnego biznesu. To szczególnie warte uwagi kierunki rozwoju zarówno dla początkujących przedsiębiorców z ograniczonym doświadczeniem, jak i doświadczonych przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoją działalność. Jak jednak można podejmować decyzje dotyczące wyboru właściwej franczyzy i przygotować się finansowo?Koszty Franchisingu
Koszty, jakie muszą ponieść przedsiębiorcy decydujący się na przystąpienie do franczyzy, są różnorodne. Oto lista głównych wymagań finansowych, z którymi należy się liczyć:
- Opłata za licencję – jest to najbardziej oczywista opłata związana z zakupem franczyzy. Licencja jest ceniona, ponieważ dostarcza wszystkiego potrzebnego do uruchomienia i prowadzenia firmy, wliczając w to przepisy, dane techniczne i informacje dotyczące marki.
- Ubezpieczenie – przyszły franczyzobiorca powinien wziąć pod uwagę różne rodzaje ubezpieczenia, wliczając w to ubezpieczenie od odszkodowań, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie sprzętu itp.
- Koszty działalności – jeśli istnieją, należy uwzględnić wszelkie opłaty dotyczące wynajmu przestrzeni, wynajmu mebli, systemów informatycznych, usług transportowych i innych.
- Zaliczka na zapasy – jednym z głównych kosztów jest zakup środków trwałych potrzebnych do wykonywania biznesu franczyzowego. Większość franczyzodawców wymaga zapłaty z góry w wysokości okresu od 3 do 6 miesięcy na sfinansowanie części lub całości zaliczki.
- Wyposażenie wystawy – każdy franczyzobiorca jest zobowiązany do posiadania odpowiednich urządzeń i gadżetów reklamowych, aby móc wyświetlać swoje produkty i usługi w najlepszy sposób.
- Personel – osoby wykonujące pracę w biznesie franczyzowym muszą być wynagradzane, więc franczyzobiorcy muszą również upewnić się, że są w stanie ponieść ten koszt.
- Kampanie marketingowe – inwestycja w kampanie reklamowe może okazać się bardzo pomocna w promowaniu biznesu franczyzowego. Będzie to jednak wymagało znacznych nakładów finansowych początkowych.
Szansa na inwestycję
Kiedy przyszły franczyzobiorca odkryje, jakie są wymagania finansowe dla franczyzy, może także doszukiwać się możliwości inwestycji. Jedną z najczęściej stosowanych strategii finansowych jest zaczynanie od niskich zaliczek i zmniejszania czasu trwania wykorzystania zaliczek do rozproszonych rat płatności, aby spłacić długi stopniowo. W zależności od charakteru franczyzy i wielkości biznesu, przyszły franczyzobiorca może także zapłacić zaliczkę za niższy koszt lokalizacji lub urządzeń.
Jak rozważyć wydatki?
Rozważenie wszystkich wcześniejszych wymagań finansowych na etapie planowania każdego biznesu franczyzowego jest konieczne. Interesariusz musi być w stanie odpowiednio przygotować się na przedsięwzięcie finansowe i pomysłowo zarządzać zasobami. Jeśli nie jest w stanie wydać wszystkich środków w wymaganym czasie lub odpowiedni sposób, może przegrać biznes i poniesienie strat. Nie ma nic strasznego w tym, że franczyzobiorca dokłada biznesowi pieniądze, jednak ważne jest, aby zarządzać zanim zacznie się wydawać.